Προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές Οικονομικών στην Ολλανδία

Απρίλιος 17. 2023 Προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές Οικονομικών στην Ολλανδία Κάθε χρόνο ο κλάδος των οικονομικών αποτελεί μία από τις πιο δημοφιλείς επιλογές των υποψηφίων, προκειμένου να ξεκινήσουν τις σπουδές τους τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο στην Ολλανδία. Άλλωστε, η κατοχή ενός τέτοιου πτυχίου προσφέρει πολλές επαγγελματικές διεξόδους σε πολλούς τομείς της οικονομίας. Η Ολλανδία δικαίως έχει πάρει το προβάδισμα στις σπουδές οικονομικών επιστημών , αφού διαθέτει πολλά αναγνωρισμένα Πανεπιστήμια, τα οποία προσφέρουν σπουδές υψηλού επιπέδου και μάλιστα στην Αγγλική Γλώσσα. Eνδεικτικά, το Πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ διαθέτει τμήμα Ecomonics, το Πανεπιστήμιο  του Χρόνινγκεν και του Radboud τμήμα Ecoνοmics and Business Economis και το Πανεπιστήμιο στο Mάαστριχτ τμήμα Financial Ecomomics.  Όλα αυτά  τα προγράμματα προσφέρονται στην αγγλική γλώσσα. Οι σπουδές σε προπτυχιακό επίπεδο έχουν διάρκεια 36 μηνών και τα μεταπτυχιακά προγράμματα έχουν διάρκεια 12 μηνών. Τα δίδακτρα κυμαίνονται περίπου στις 2.000 € ετησίως και προκειμένου να μπορέσει ο υποψήφιος να καταθέσει αίτηση προς το Πανεπιστήμιο θα πρέπει να έχει απολυτήριο Λυκείου και επαρκές επίπεδο γνώσεων πάνω στα Μαθηματικά για τα προπτυχιακά προγράμματα και πτυχίο συναφούς αντικειμένου για τα μεταπτυχιακά προγράμματα. Βασικό επίσης ρόλο παίζει και η επαρκής γνώση Αγγλικών. Επικοινωνήστε μαζί μας στα γραφεία μας στην Αθήνα (2107244890 ) και στην Θεσσαλονίκη (2310852216) για μια εκτενέστερη συζήτηση με τους εξειδικευμένους συμβούλους σπουδών.