Σπουδές στην Σερβία – Η όμορφη πόλη Νόβι Σαντ (Novi Sad)

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΟΒΙΣΑΝΤ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
Αύγουστος 9. 2018 Σπουδές στην Σερβία – Η όμορφη πόλη Νόβι Σαντ (Novi Sad) Το Νόβι Σαντ (Novi Sad) είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Σερβίας, χτισμένη στις όχθες του Δούναβη. Κατά το παρελθόν αποτελούσε ενδιάμεση στάση για διακρατικές εμπορικές συναλλαγές και αναπτύχθηκε τόσο που κάποιοι την αποκαλούσαν «Αθήνα της Σερβίας». Το κέντρο της παλιάς πόλης είναι ιδιαιτέρως γραφικό και μπορεί κανείς να περπατήσει κατά μήκος του πεζοδρόμου Zmaj Jovina και να ανακαλύψει μικρά μαγαζιά και κρυμμένες πλατείες, να επισκεφθεί το Εθνικό Θέατρο της Σερβίας, το παλιό δημαρχείο, το ξενοδοχείο Vojvodina που χρονολογείται από το 1854 και τον επιβλητικό καθεδρικό ναό, ενώ στην αντίπερα όχθη του Δούναβη υπάρχει το Κάστρο Πετροβαραντίν. Στην πόλη υπήρχε και παλιά ελληνική συνοικία και σχολείο, το οποίο σήμερα λειτουργεί ως κλινική. Μάλιστα υπάρχει ακόμη η οδός Grckoskolska, δηλαδή "οδός ελληνικού σχολείου". Ήδη από τα μέσα της δεκαετίας του 90' το Πανεπιστήμιο του Νόβι Σαντ (University of Novi Sad) και συγκεκριμένα η Ιατρική σχολή δημιούργησε αγγλόφωνο τμήμα υποδεχόμενη ξένους φοιτητές, μεταξύ των οποίων και πάρα πολύ μεγάλος αριθμός Ελλήνων. Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο Γενικός Διευθυντής της EMFASIS,  κ. Μένανδρος Εμφιετζόγλου ήταν ο πρώτος επίσημος συνεργάτης και εκπρόσωπος του πανεπιστημίου από την Ελλάδα. Μέχρι σήμερα ο αριθμός των Ελλήνων και άλλων ξένων φοιτητών από όλο τον κόσμο παραμένει σημαντικός με το πανεπιστήμιο του Νοβισαντ συνεχώς να εξελίσσεται, κάτι που είναι εμφανές τόσο από τις σύγχρονες εγκαταστάσεις του, αλλά και το ακαδημαϊκό προσωπικό που διαρκώς αλλάζει και αναβαθμίζεται. Είναι μια ιδανική επιλογή για κάθε νέο άνθρωπο που θα ήθελε να σπουδάσει στη σχολή των ονείρων του, δηλαδή είτε στην Ιατρική σχολή είτε στην Οδοντιατρική σχολή και μάλιστα σε μια διεθνή γλώσσα όπως είναι τα Αγγλικά, αποκτώντας μοναδικές εμπειρίες. Μέσα σε ένα αξιόλογο επιστημονικά περιβάλλον και μένοντας σε μια όμορφη και απόλυτα ασφαλή πόλη με ποιότητα ζωής όπως το Νόβι Σαντ.  Μια επίσκεψη θα σας πείσει! Στο παρακάτω καινούριο βίντεο της EMFASIS, μπορείτε να έχετε μια πρώτη εικόνα για το πως είναι σήμερα η Ιατρική και Οδοντιατρική σχολή του Πανεπιστημίου του ΝόβιΣαντ (University of Novi Sad) και μια πρώτη άποψη της πόλης, η οποία σφίζει από νέο κόσμο και ωραίους ρυθμούς! https://www.youtube.com/watch?v=ihkoHs6aCxg   Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε πάντα να επικοινωνήσετε μαζί μας στα τηλέφωνα: 800 11 00 200 (πανελλαδικό χωρίς χρέωση), 2310852216 (Θεσσαλονίκη), 210 7244890 (Αθήνα)