ΑΝΑΓΟΡΕΥΣΗ ΝΕΩΝ ΠΡΥΤΑΝΕΩΝ – COMENIUS UNIVERSITY IN BRATISLAVA

Μάιος 6. 2015 ΑΝΑΓΟΡΕΥΣΗ ΝΕΩΝ ΠΡΥΤΑΝΕΩΝ – COMENIUS UNIVERSITY IN BRATISLAVA Η αναγόρευση των νέων πρυτάνεων και των 10 σχολών του Comenius University στην Μπρατισλάβα διεξήχθη με ιδιαίτερη επισημότητα στις 26 Φεβρουαρίου 2015 στην αίθουσα τελετών του Πανεπιστημίου και τιμήθηκε με την παρουσία όλης της ακαδημαϊκής Συγκλήτου, επιστημονικών φορέων, διπλωματικών αντιπροσωπειών και πολλών διακεκριμένων επιστημόνων και καθηγητών από πανεπιστήμια άλλων ευρωπαϊκών χωρών. Το παρόν έδωσε και ο Υπουργός Παιδείας της Σλοβακίας κ. Peter Pellegrini. Ανάμεσα στους επίσημους προσκεκλημένους ήταν και ο Γενικός Διευθυντής της EMFASIS κ. Μένανδρος Εμφιετζόγλου, ο οποίος συνεχάρη στη συνέχεια τόσο τον Ρέκτορα του Πανεπιστημίου όσο και τους νεοαναγορευθέντες πρυτάνεις ευχόμενος καλή επιτυχία στα νέα τους καθήκοντα. Στα πλαίσια της ομιλίας του ο Rector του Πανεπιστημίου Mgr. Karol Mičieta σημείωσε ότι " αυτό στο οποίο όλοι μπορούμε να συμφωνήσουμε είναι ότι η εκπαίδευση είναι το μόνο μέσο που μπορεί να εξασφαλίσει στους νέους ανθρώπους ένα καλό και επιτυχημένο μέλλον", προσθέτοντας ότι "ο ρόλος μας είναι απαραίτητος στη διαμόρφωση της εκπαιδευτικής ελίτ της Σλοβακίας και το καθήκον μας είναι να υπερασπιστούμε και να συνεχίσουμε να βελτιώνουμε τη θέση μας ως ένα κορυφαίο ευρωπαϊκό ακαδημαϊκό ίδρυμα, ένα από τα 300 πιο ισχυρά πανεπιστήμια του κόσμου". Με τη σειρά του ο Υπουργός Παιδείας κ. Pellegrini τόνισε το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει το Comenius University στην εκπαίδευση πολλών σπουδαίων προσωπικοτήτων ορισμένες εκ των οποίων πρωταγωνίστησαν στην κοινωνικοπολιτική ζωή της χώρας, αλλά και στο εξωτερικό. Ευχόμαστε οι νέες πρυτανικές αρχές να συνεχίσουν το επιτυχές έργο τους προσφέροντας υψηλού επιπέδου εκπαίδευση και καθιερώνοντας το Comenius University in Bratislava ως ένα από τα πλέον έγκυρα και έγκριτα πανεπιστημιακά ιδρύματα της κεντρικής Ευρώπης.