Απρίλιος 5. 2019 Σπουδές στην Ολλανδία – Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Αϊντχόφεν (Eindhoven University of Technology)
Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Αϊντχόφεν (TU/e) ιδρύθηκε το 1956  και είναι ένα από τα σπουδαιότερα ολλανδικά -άρα και ευρωπαϊκά- πανεπιστήμια στον τομέα των πολυτεχνικών σπουδών.  Στόχος του είναι να συνδυάσει την επιστημοσύνη με την πρακτικότητα. Διαθέτει δική του πανεπιστημιούπολη στο κέντρο ενός από τους πιο ισχυρούς κόμβους τεχνολογίας στον κόσμο: του Brainport Eindhoven. Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Αϊντχόβεν προσφέρει ακαδημαϊκή εκπαίδευση που καθοδηγείται από θεμελιώδη και εφαρμοσμένη έρευνα. Η εκπαιδευτική φιλοσοφία που το διέπει βασίζεται στην προσωπική προσοχή και χώρο για τις ατομικές φιλοδοξίες και τα ταλέντα του κάθε φοιτητή. Η έρευνα η οποία συντονίζεται από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Αϊντχόφεν πληροί τα υψηλότερα διεθνή πρότυπα ποιότητας, ενώ το εν λόγω πανεπιστήμιο ​​ενώνει τις δυνάμεις του με άλλα πανεπιστήμια και συνεργάτες στο εσωτερικό της Ολλανδίας και στο εξωτερικό. Με αυτόν τον τρόπο, ενισχύει τον αντίκτυπό του πανεπιστημίου στην επιστήμη, τη βιομηχανία και την κοινωνία.
Το TU/e ​​έχει εννέα τμήματα:
  • 1. τμήμα Εφαρμοσμένης Φυσικής  (Applied Physics)
  • 2. τμήμα Δομημένου Περιβάλλοντος  (Built Environment)
  • 3. τμήμα Βιοϊατρικών Μηχανικών  (Biomedical Engineering)
  • 4. τμήμα Χημικών Μηχανικών και Χημείας  (Chemical Engineering and Chemistry)
  • 5. τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών  (Electrical Engineering)
  • 6. τμήμα Βιομηχανικού Σχεδιασμού  (Industrial Design)
  • 7. τμήμα Βιομηχανικών Μηχανικών & Επιστημών Καινοτομίας  (Industrial Engineering & Innovation Sciences)
  • 8. τμήμα Μαθηματικών και Πληροφορικής  (Mathematics and Computer Science)
  • 9. τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών  (Mechanical Engineering)