Απρίλιος 5. 2019 Σπουδές στην Ολλανδία – Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Αϊντχόφεν (Eindhoven University of Technology)
Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Αϊντχόφεν (TU/e) ιδρύθηκε το 1956 από την ολλανδική κυβέρνηση. Είναι το δεύτερο ίδρυμα του είδους του στην Ολλανδία. Έχει δική του πανεπιστημιούπολη του στο κέντρο του Αϊντχόφεν. Σήμερα φιλοξενεί περίπου 240 καθηγητές, 7200 φοιτητές, 600 Ph.D.φοιτητές, 200 μεταδιδακτορικούς και 3000 προσωπικό. Έχει 100 φοιτητικούς συλλόγους και 15 ενώσεις αποφοίτων. Κάνει περίπου 3000 επιστημονικές δημοσιεύσεις το χρόνο. Το 2003 σε έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής το TU/e ταξινομήθηκε ως το 3ο καλύτερο ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο σε θέματα επιστημονικής έρευνας.
 Το αεροδρόμιο του Αϊντχόφεν είναι μικρό και χρησιμοποιείτε σχεδόν αποκλειστικά από low-cost αεροπορικές εταιρίες. Τα σημαντικά αεροδρόμια στη γύρω περιοχή είναι του Άμστερνταμ ή του Ντίσελντορφ ή του Ντόρτμουντ (είναι πιο κοντά από το Άμστερνταμ). Όταν φτάσετε σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο επιλέξετε μπορείτε να πάρετε τρένο για το Αϊντχόφεν.