Student Coaching – Νέα ολοκληρωμένη υπηρεσία υποστήριξης μαθητών και φοιτητών

studentcoach_student_coaching_student_coaches_greece_thessaloniki_athens_emfasis_Educational_consultants_study_abroad_Experts_συμβουλευτική_νέων_ψυχολογική υποστήριξη_μαθητών_φοιτητών
Φεβρουάριος 13. 2019 Student Coaching – Νέα ολοκληρωμένη υπηρεσία υποστήριξης μαθητών και φοιτητών Καθημερινές σκέψεις, συναισθήματα ή γεγονότα όπως οι εξετάσεις μπορεί να επηρεάσουν τη ζωή όλων μας. Η αναγνώριση και η θέσπιση στόχων, η καλύτερη διαχείριση του χρόνου ή η διαχείριση του άγχους μπορεί να αποτελέσουν την ιδανική ευκαιρία για βελτίωση. Βελτίωση τόσο της μαθητικής/φοιτητικής ιδιότητας ενός ατόμου όσο και της προσωπικής του ζωής γενικότερα. Λαμβάνοντας υπόψη τις σύγχρονες ανάγκες και την επιβαρυμένη καθημερινότητα των νέων ανθρώπων και σε συνεργασία με μια ομάδα νέων και πολύ καταρτισμένων ψυχολόγων και coaches, αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε μια νέα δομή. Θα μπορεί να συνδυάσει την εκπαίδευση και την επίτευξη συγκεκριμένων εκπαιδευτικών στόχων. Αυτό θα πραγματοποιείται με τη συμβουλευτική και ψυχολογική υποστήριξη των μαθητών και φοιτητών σε καθημερινά τους ζητήματα. Οι υπηρεσίες μας διαθέτουν δύο πυλώνες:
  1. την υποστήριξη σε εκπαιδευτικά ζητήματα. Αυτά αφορούν χαρτογράφηση καθηκόντων και διαχείριση χρόνου. Οριοθέτηση στόχων και διαχείριση ρόλων στην καθημερινότητα βάσει καθηκόντων ενός μαθητή, αθλητή ή φοιτητή.
  2.  την υποστήριξη σε προσωπικά ζητήματα. Αυτά αφορούν στη διαχείριση άγχους και διαχείριση διάθεσης. Αφορούν επίσης στο problem-solving, υποστηρικτική συμβουλευτική και βοήθεια σε ζητήματα προσωπικών σχέσεων με οικογένεια, φίλους ή προβληματισμούς περί σεξουαλικής ταυτότητας.
  • Στόχος του student coaching είναι τα καθημερινά ζητήματα και οι προβληματισμοί που ανακύπτουν να καταστούν συγκεκριμένα
  • Nα γίνουν μετρήσιμα
  • Να καθορίσουμε τις πρακτικές αλλαγές που επιθυμούνται
  • Να επεξεργαστούν και να φιλτραριστούν μέσα από προσεγγίσεις της CBT (Cognitive Behavioral Therapy) και
  • Να βοηθήσουμε εντέλει τους ενδιαφέρομενους να ανακουφιστούν και να βελτιώσουν την καθημερινότητα τους μέσα από την υπέρβαση φόβων και άλλων δυσκολιών και την επίτευξη των προσωπικών τους στόχων.
Κλείστε ραντεβού για μια πρώτη ΔΩΡΕΑΝ συνεδρία με τους εξειδικευμένους συμβούλους μας από κοντά ή εξ αποστάσεως στο 2310852216 (Θεσσαλονίκη), 2107244890 (Αθήνα) ή στείλτε μήνυμα στο info@emfasis.edu.gr