Comenius University in Bratislava
Φεβρουάριος 12. 2018 ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ – COMENIUS UNIVERSITY IN BRATISLAVA Η Ιατρική και Οδοντιατρική Σχολή του Comenius University στην Μπρατισλάβα (Σλοβακία) μόλις ανακοίνωσε σημαντικές αλλαγές που αφορούν στην εισαγωγή των υποψηφίων φοιτητών για το έτος 2018-2019. Σύμφωνα με την ανακοίνωση το υλικό (βιβλίο προετοιμασίας) για τις εισαγωγικές εξετάσεις σε Βιολογία και Χημεία θα περιλαμβάνει πλέον 1.500 ερωτήσεις στο κάθε μάθημα, πάνω στις οποίες θα βασιστεί και το δικό μας πρόγραμμα προετοιμασίας (foundation course). Η έκταση του εισαγωγικού test ωστόσο δεν πρόκειται να αλλάξει και θα επιλέγονται από τον υπολογιστή τυχαία 100 ερωτήσεις από την Βιολογία και 100 ερωτήσεις από την Χημεία. Επίσης, δεν πρόκειται να διαφοροποιηθεί και η βάση εισαγωγής.