ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΩΝ

Ιούλιος 1. 2014 ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΩΝ Με ιδιαίτερη χαρά, συγκίνηση και υπερηφάνεια θα θέλαμε ολόψυχα να συγχαρούμε τον φοιτητή μας ΘΕΟΦΑΝΗ ΝΙΖΑΜΗ, ο οποίος ΠΡΩΤΟΣ ανάμεσα στους πρώτους  ολοκλήρωσε τις σπουδές του στις 5 Ιουνίου 2014. Ο Θεοφάνης Νιζάμης, φοιτητής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Comenius στη Μπρατισλάβα, ορκίζεται στις 19 Ιουλίου με βαθμό 1,14, αφού έχει αποσπάσει κατά τη διάρκεια της φοίτησής του εκεί 3 υποτροφίες, με σημαντικότερη την τελευταία δια της οποίας αποκτά Κόκκινο Πτυχίο (Pass with honor), το οποίο θα του χορηγηθεί από τον Ρέκτορα του Πανεπιστημίου και συνιστά την ύψιστη τιμητική διάκριση για έναν φοιτητή. Ο ίδιος στη διάρκεια της τελετής θα εκφωνήσει τον λόγο ως εκπρόσωπος των αποφοίτων, μια που συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία στα χρονικά του συγκεκριμένου πανεπιστημίου. Τα συγχαρητήρια μας απευθύνουμε βεβαίως και τους γονείς του Θεοφάνη, που πραγματικά δικαιούνται να είναι υπερήφανοι όχι μόνο για τις επιδόσεις, αλλά και για την συγκροτημένη και με εξαιρετικό ήθος προσωπικότητα του παιδιού τους. Εμείς, όλοι οι άνθρωποι της EMFASIS, που απλώς του ανοίξαμε το δρόμο για μια λαμπρή επιστημονική πορεία, ευχόμαστε από καρδιάς να έχει μια πραγματικά ξεχωριστή επαγγελματική σταδιοδρομία, που είμαστε βέβαιοι ότι θα την κερδίσει με την αξία του! Εύγε Θεοφάνη!!!     Ο Θεοφάνης μετά και την τελευταία πτυχιακή του εξέταση, μας απέστειλε μία επιστολή την οποία οφείλουμε να δημοσιοποιήσουμε: «Το όνομά μου είναι Νιζάμης Θεοφάνης. Ξεκίνησα με πολλά όνειρα τις σπουδές μου  στο πανεπιστήμιο Comenius στην Ιατρική στις 16 Σεπτεμβρίου 2008 και τις ολοκλήρωσα στις 5 Ιουνίου 2014.  Με την βοήθεια του EMFASIS Foundation Centre και τα μαθήματα που πραγματοποιήθηκαν το καλοκαίρι του 2008 στα διδακτήρια της EMFASIS προετοιμαστήκαμε άρτια για το πρώτο έτος. Η αγάπη μου για την Ιατρική και ο σεβασμός προς τους κόπους των γονιών μου με ώθησαν στο να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό και να δουλέψω σκληρά. Μετά από ένα επιτυχές πρώτο έτος πέρασα με Α όλα τα μεγάλα μαθήματα όπως η Ανατομία, η Φυσιολογία και όλα τα μαθήματα του τρίτου έτους όπως η Παθολογική Ανατομία, η Παθολογική Φυσιολογία και η Μικροβιολογία. Στο πέμπτο έτος ανταμείφθηκα με δύο υποτροφίες και χρηματικό έπαθλο 700 ευρώ για την επίδοσή μου. Τέλος, ολοκλήρωσα τις ιατρικές μου σπουδές με τον καλύτερο συνολικό μέσο όρο μετά από 6 χρόνια, πρωτεύοντας μεταξύ των συμφοιτητών μου, με γενικό βαθμό 1,14, και Α σε όλα τα state exams και τα μαθήματα πτυχίου. Για τον λόγο αυτό, ο Κοσμήτορας του Πανεπιστημίου με επιβράβευσε με κόκκινο πτυχίο ( Pass with honor), την μέγιστη τιμή για έναν φοιτητή Ιατρικής στο Comenius University, και με χρηματικό έπαθλο 300 ευρώ. Στις 19 Ιουλίου 2014 ορκίζομαι Ιατρός και έχω επίσης την μέγιστη τιμή να εκφωνήσω τον λόγο με τον οποίο θα τιμήσω τους συμφοιτητές μου, τους γονείς και τους καθηγητές μας. Θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς τους υπέροχους γονείς μου, την EMFASIS για την συνεχή ακαδημαϊκή της εποπτεία και τις υπηρεσίες που προσέφερε σε ακαδημαϊκό αλλά και κοινωνικό επίπεδο και προσωπικά τον Κύριο Μένανδρο Εμφιετζόγλου που ήταν πάντα δίπλα μας και πρόθυμος να βοηθήσει σε οποιαδήποτε δυσκολία. Με τιμή, Νιζάμης Θεοφάνης.