Ιατρικής Σχολή του Comenius University στη Μπρατισλάβα – Ορκωμοσία αποφοίτων

Ιούλιος 25. 2011 Ιατρικής Σχολή του Comenius University στη Μπρατισλάβα – Ορκωμοσία αποφοίτων   Με ιδιαίτερη  επισημότητα και όπως αρμόζει στις περιστάσεις  τελέσθηκε στις  13 Ιουλίου η ορκωμοσία των φοιτητών της Ιατρικής και Οδοντιατρικής παρουσία των γονέων και συγγενών τους και Πρωτοστατούντων του Πρυτάνεως Prof.Peter Labas  και του Ρέκτορος Prof. Karol Mičieta. Ήταν μία λαμπρή τελετή με πολλά δάκρυα χαράς και συγκίνησης, στη διάρκεια της οποίας όλα τα πρόσωπα ήταν φωτισμένα από μία έκδηλη ικανοποίηση για το σημαντικό γεγονός της απόκτησης του ιατρικού διπλώματος. Ο γενικός διευθυντής της EMFASIS κ.Μένανδρος Εμφιετζόγλου  μετέβη στη Μπρατισλάβα για να παραστεί στην εκδήλωση αυτή, καθώς οι περισσότεροι εκ των ορκιζομένων φοιτητών ανήκουν στην  EMFASIS. Με ιδιαίτερη εγκαρδιότητα συνεχάρη τους φοιτητές και τους γονείς τους για την απόκτηση του τίτλου του Ιατρού και ακολούθως χαιρέτησε τον Ρέκτορα κ.Mičieta, τον Πρύτανη κ.Labas και την αντιπρύτανη κ. Brucknerova. O πρύτανης κ.LABAS κατά τη διάρκεια της επίσημης ομιλίας του συνεχάρη τους αποφοιτούντες και τους γονείς τους τονίζοντας μεταξύ των άλλων ότι η μέρα αυτή είναι η σημαντικότερη μετά την ημέρα της γέννησής τους και τους ευχήθηκε καλή σταδιοδρομία. Εμείς - είπε ο κ.LABAS - ως Πανεπιστήμιο σας δώσαμε τα γνωστικά εργαλεία και εσείς οφείλετε να τα αξιοποιήσετε με συνέπεια και ανθρωπιά ακολουθώντας τις υποδείξεις του προγόνου σας Ιπποκράτη ,του ανθρώπου που υπήρξε φωτεινό σύμβολο για όλη την ανθρωπότητα . Η αντιπρύτανης Κ.BRUCKNEROVA με άπταιστη Λατινική ανάγνωσε το πρωτόκολλο της ημέρας και ευχήθηκε με τη σειρά της καλή σταδιοδρομία στους νέους γιατρούς. Η τελετή ολοκληρώθηκε με την επίδοση των πτυχίων στους νέους αποφοίτους. Οι ορκισθέντες φοιτητές της EMFASIS ήσαν οι κάτωθι :
  1. SATSOGLOU SARANTIS
  2. TSIRBINIS PANTELIS
  3. TSIRBINIS IOANNIS
  4. SIOPIS STAMATIS
  5. KOLVATZIS CHARALAMPOS
  6. NIKOLAIDOU VASILIKI
  7. TRAKOLIS LEONIDAS
  8. KOUFIDIS PANAGIOTIS
  9. VASILOPOULOU THEODORA
  10. GRETOU SOFIA
  11. CONZALES DE MARIA DE PORTO
Αποσπάσματα από την τελετή δείτε κάνοντας κλικ εδώ.