Εκδηλώσεις για τα 90 χρόνια του Comenius

Μάρτιος 23. 2011 Εκδηλώσεις για τα 90 χρόνια του Comenius Με ιδιαίτερη επισημότητα γιορτάστηκαν λίγο πριν από την είσοδο του νέου χρόνου τα 90 χρόνια λειτουργίας της ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ του COMENIUS UNIVERSITY της Bratislava, μιας σχολής που έχει φιλοξενήσει από το 1993 μέχρι σήμερα εκατοντάδες Έλληνες φοιτητές, πολλοί εκ των οποίων είναι ήδη επιτυχημένοι ιατροί, οδοντίατροι, φαρμακοποιοί. Οι εορταστικές εκδηλώσεις τέθηκαν κάτω από την αιγίδα του προέδρου της Δημοκρατίας της Σλοβακίας κ. Kasparovic, ο οποίος σε ειδική τελετή παρόντος και του υπουργού Υγείας κ. Richard Rasi, εκφώνησε τον Πανηγυρικό της ημέρας και στη συνέχεια ετιμήθη με το παράσημο της τιμής από τον πρύτανη της Ιατρικής Σχολής prof. κ. Labas. Κατά τη διάρκεια της τελετής ετιμήθησαν επίσης όλοι οι καθηγητές που διετέλεσαν πρυτάνεις από το 1993 ως σήμερα, όπως ο prof. Peter Mraz, ο prof. Mr. Durich, ο prof. Mr. Draubner, καθώς και διακεκριμένοι καθηγητές της Σχολής. Ιδιαίτερα εντυπωσιακή υπήρξε η βράβευση του Γεν. Διευθυντού του Εκπαιδευτικού Ομίλου Emfasis κ. Μένανδρου Εμφιετζόγλου, ο οποίος ετιμήθη για άψογη, έγκυρη και έγκριτη συνεργασία του με το Πανεπιστήμιο του οποίου αποτελεί επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα. Σχολιάζοντας τη βράβευση αυτή ο πρύτανης κ. Labas τόνισε: "Είναι η πρώτη φορά που η ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ βραβεύει ένα φυσικό πρόσωπο που δεν έχει τη σλοβακική υπηκοότητα, αλλά είναι μια πράξη επιβεβλημένης δικαίωσης για έναν άνθρωπο που σύνδεσε τη ζωή του με τον Πανεπιστήμιό μας. Το ήθος και η εντιμότητα πρέπει πάντοτε να αποτελούν αντικείμενο βράβευσης". Ο ίδιος ο κ. Εμφιετζόγλου δήλωσε: "Είναι μεγάλη τιμή να βραβεύομαι παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας από έναν διακεκριμένο πρύτανη όπως ο κ. Labas και ευχαριστώ από καρδιάς όλους τους καθηγητές που με πρότειναν. Θα προσπαθήσω να φανώ αντάξιος αυτής της μεγάλης τιμής. Ύψιστη όμως τιμή για μένα είναι η αγάπη και η εμπιστοσύνη των εκατοντάδων γονέων και παιδών που εναποθέτουν στα χέρια της EMFASIS το επαγγελματικό μέλλον τους. Σε όλους αυτούς έμπρακτα αποδεικνύουμε καθημερινά ότι συνεχίζουμε να είμαστε δίπλα τους από την πρώτη ημέρα των σπουδών τους μέχρι και την ημέρα της πολυπόθητης αποφοίτησής τους". Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με δεξίωση που έλαβε χώρα σε ειδική αίθουσα του Πανεπιστημίου.