EMFASIS Εκπαίδευση – Συνέντευξη Γενικού Διευθυντή κ. Μένανδρου Εμφιετζόγλου

Μάρτιος 10. 2011 EMFASIS Εκπαίδευση – Συνέντευξη Γενικού Διευθυντή κ. Μένανδρου Εμφιετζόγλου

EMFASIS ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Συνέντευξη του Προέδρου και Διευθύνοντος Συμβούλου του εκπαιδευτικού ομίλου EMFASIS στο περιοδικό SUNDAY Ο Γενικός Διευθυντής του Εκπαιδευτικού Ομίλου Emfasis κος Μένανδρος ΕμφιετζόγλουΜΕΝΑΝΔΡΟΣ ΕΜΦΙΕΤΖΟΓΛΟΥ O κ.Μένανδρος Εμφιετζόγλου με μια θητεία 32 ετών στην Ιδιωτική εκπαίδευση προτείνει ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ για εξασφαλισμένο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΜΕΛΛΟΝ!!! Σε ποιους τομείς δραστηριοποιείται ο εκπαιδευτικός όμιλος "EMFASIS" και σε ποιους απευθύνεται; Η "EMFASIS" αναπτύσσει μια βεντάλια εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων μεταξύ των οποίων είναι: Φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης, Κέντρο Ξένων Γλωσσών και Πληροφορικής κι ένα Κέντρο Προετοιμασίας (Foundation Center) Υποψηφίων Φοιτητών για σχολές Ιατρικής, Οδοντιατρικής, Φαρμακευτικής και Πολυτεχνείου στο εξωτερικό. Απευθυνόμαστε σε όλους τους νέους που αναζητούν τα γνωστικά εφόδια για ένα επιτυχημένο επαγγελματικό μέλλον. Ξεκινήσατε και τμήμα προετοιμασίας foundation σε περιβάλλον εικονικής τάξης... Πράγματι, σ' αυτόν τον τομέα είμαστε μοναδικοί σε όλη την Ελλάδα. Η λειτουργία του e-learning συστήματος εκπαίδευσης των υποψηφίων φοιτητών Ιατρικής, Οδοντιατρικής και Φαρμακευτικής ξεκίνησε εδώ και έναν χρόνο. Χρησιμοποιώντας υπερσύγχρονα διδακτικά μέσα.  Για παράδειγμα πίνακες με αυτόνομο λογισμικό και σ' ένα περιβάλλον εικονικής τάξης, δίνουμε τη δυνατότητα στους υποψηφίους να εκπαιδευτούν πάνω σε εξειδικευμένα μαθήματα. Η εκπαίδευση αυτή τους βοηθά να ανταποκριθούν στις εξετάσεις που γίνονται αργότερα στη Θεσσαλονίκη από ομάδα καθηγητών του πανεπιστημίου που τους ενδιαφέρει. Εκπροσωπείτε πανεπιστήμια της Κεντρικής Ευρώπης που παρέχουν αναγνωρισμένα πτυχία και ισότιμα με τα αντίστοιχα της Ελλάδας; Έχουμε διασυνδέσεις με μια ομάδα πανεπιστημίων της Κεντρικής Ευρώπης, όπως είναι το Charles University της Πράγας, το Safarik University του Kosice καθώς και τα Comenius University και Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο της Μπρατισλάβας. Από το 1993 έχουμε στείλει στα πανεπιστήμια αυτά δεκάδες φοιτητές και φοιτήτριες, από τους οποίους οι παλαιότεροι είναι σήμερα επιτυχημένοι επιστήμονες καριέρας. Στη δύσκολη οικονομική συγκυρία που βιώνουμε, τι θα λέγατε σε όποιον βάζει το οικονομικό ζήτημα πάνω από τη μόρφωση; Παρά τη δυσμενή οικονομική συγκυρία, οι απόφοιτοι των σχολών που εκπροσωπούμε έχουν τη δυνατότητα να ενταχθούν αμέσως στην παραγωγική διαδικασία. Να εξασφαλίσουν το βιοπορισμό τους. Εμείς είμαστε δίπλα στους φοιτητές μας καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών τους. Αυτή η αμφίδρομη σχέση με τους φοιτητές και τους γονείς τους έχει καθιερώσει την "EMFASIS" στις σπουδές στο εξωτερικό. Είναι η πρώτη εταιρία σε δυναμικότητα φοιτητών και σε ποιότητα παροχής εκπαιδευτικών υπηρεσιών για σπουδές στην Ευρώπη.